HP Victus 15 (15-FB3120AX) Ryzen 7 7445HS | 16GB RAM | 512GB SSD | Nvidia GeForce RTX 3050 6GB GDDR6 Graphics | 15.6"FHD IPS 144Hz Display | Windows 11 Gaming Laptop | Blue | 1 Year Warranty
Price:
₨ 136,000.00
(0 review)
Ryzen 7 7445HS (6C/12T) up to 4.7GHz Processor
16GB DDR5-5600MH RAM
512GB PCIe Gen4 NVMe SSD
NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB GDDR6 Graphics
Integrated AMD Ryzen AI NPU
15.6" FHD IPS 144Hz, 300 nits Display
HP Wide Vision 720p HD Camera with noise reduction & dual mics
DTS:X Ultra Speakers + Audio Boost
Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.4 Connectivity
Backlit Keyboard | Genuine Windows 11 Home
1-Year Authorized Warranty
₨ 136,000.00 136000.0 NPR ₨ 147,000.00
₨ 147,000.00
  • Brand
This combination does not exist.
Add to Cart
100% Original
15KM Free Delivery
Products over 5k
Share :
HP Victus 15(15-FB3120AX)Ryzen 7 (7445HS), RTX 3050 Gaming Laptop Price in Nepal
Specifications
Category Specifications
Model HP Victus 15 (15-fb3120AX)
Processor AMD Ryzen 7 7445HS (6C/12T, up to 4.7GHz, 16MB L3)
NPU Integrated AMD Ryzen AI, up to 16 TOPS
Graphics NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB GDDR6
Display 15.6" FHD (1920×1080), 144Hz, IPS, Micro-edge, Anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB
RAM 16GB DDR5-5600 (1×16GB), 2 slots available
Storage 512GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
Webcam HP Wide Vision 720p HD with noise reduction & dual mics
Keyboard Full-size, backlit, performance blue, numeric keypad
Audio DTS:X Ultra, Dual speakers, HP Audio Boost
Networking Wi-Fi 6 (2×2), Bluetooth 5.4
Ports 2× USB-A 5Gbps, 1× USB-C 5Gbps (DP 1.4a + Sleep & Charge), HDMI 2.1, RJ-45, 3.5mm combo jack, AC smart pin
Battery 52.5Wh,
Adapter 120W AC adapter