Price:
₨ 84,900.00
(0 review)
Intel® Core™ 5 Series 1 120U Processor (10 Cores: Deca-core / 12 Threads, 1.4GHz base, up to 5.0GHz Max Turbo, 12MB Cache)
8GB DDR4 SDRAM (1×8GB configuration, upgradeable up to 32GB maximum)
512GB PCIe® M.2 NVMe 4.0 SSD
Integrated Intel® Graphics
14.0" WUXGA IPS Display (1920×1200, 16:10 aspect ratio, 300 cd/m² brightness, 45% NTSC, ComfyView Matte, 85.8% screen-to-body ratio)
Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) | Bluetooth® connectivity with Intel® Wireless LAN
1080p Full HD Webcam (1920×1080) | AI Noise Reduction & Beamforming
Ultra-Portable Design starting at 1.40kg (313.6×224.3×17.90mm)
53Wh Li-Ion Battery with 65W Power Adapter
Genuine Windows 11 Home
2-Year Authorized Warranty
₨ 84,900.00 84900.0 NPR ₨ 93,000.00
₨ 93,000.00
  • Brand
This combination does not exist.
Add to Cart
100% Original
15KM Free Delivery
Products over 5k
Share :
Acer Aspire Go 14 Intel® Core™ 5 120U Laptop Price in Nepal
Specifications
CategoryDetails
ModelAcer Aspire Go 14 (AG14-72P-592W)
Part NumberNX.JSBSG.007
Product TypeNotebook
ColorPure Silver
ProcessorIntel® Core™ 5 Series 1 - 120U (Deca-core, 10 cores / 12 threads)
Base Clock Speed1.4GHz
Max Turbo Speed5.0GHz
Processor Cache12MB
64-bit ProcessingYes
ChipsetIntel® Chipset
GraphicsIntel® Graphics (Shared Memory)
Graphics MemoryShared System Memory
Display Size14" (35.6cm)
Screen ResolutionWUXGA (1920×1200)
Aspect Ratio16:10
Display TypeActive Matrix TFT LCD, IPS Technology
Display TechnologyComfyView (Matte)
Brightness300 cd/m²
Color Gamut45% NTSC
Colour Depth6-bit + FRC
Refresh Rate60Hz
Screen-to-Body Ratio85.8%
TouchscreenNo
HDCP SupportYes
RAM8GB DDR4 SDRAM
Memory Configuration1×8GB
Occupied Memory Slots1
Maximum MemoryUp to 32GB
Storage512GB PCIe NVMe 4.0 SSD
Storage InterfacePCI Express NVMe 4.0
SSD Form FactorM.2
KeyboardFull-size with AcerSense Key, Copilot Key
Key Travel Distance1.30mm
Keyboard BacklightNo
Keyboard IndicatorsCaps Lock, Microphone Mute
Numeric KeypadNo
TouchpadMicrosoft Precision Touchpad Certified
Webcam1080p Full HD (1920×1080)
Webcam FeaturesAI Noise Reduction with Beamforming Technology
Microphones2× Array Microphones
Speakers2× Speakers
Audio FeaturesAI-based Noise Reduction, Beamforming Technology
WirelessWi-Fi 6 (IEEE 802.11ax), Intel® Wireless LAN
BluetoothYes
EthernetGigabit Ethernet (no onboard RJ-45 port)
USB Type-C Ports2× USB 3.2 Gen 2 Type-C
USB Type-A Ports2× USB 3.2 Gen 1 Type-A
Total USB Ports4
HDMI Output1× HDMI
Audio Jack1× Headphone/Microphone Combo Port
Network (RJ-45)No
Battery53Wh Lithium-Ion
Power Adapter65W AC Adapter
Battery ChemistryLi-Ion
Dimensions (W×D×H)313.6 × 224.3 × 17.90mm